Poradniki

Jak poradzić sobie z kompleksami?

Jak poradzić sobie z kompleksami?

Poczucie niskiej wartości często wiąże się z posiadaniem kompleksów, dotyczących wyglądu czy charakteru. Wiele osób zaczyna wstydzić się swojego spiczastego nosa, piegów, nadwagi czy braku pieniędzy na modne ubrania, ponieważ zaczynają porównywać się z innymi. Początek takiego zachowania może mieć nawet już w przedszkolu. W miarę dorastania problem może się pogłębiać. Obserwowanie koleżanek i kolegów, a także celebrytów w telewizji czy na Instagramie, często powoduje popadanie w jeszcze większe kompleksy. Jak sobie z nimi radzić i odbudować poczucie własnej wartości?

Z czego biorą się kompleksy?

Pierwsze kompleksy pojawiają się już w dzieciństwie. Na początek – w stosunku do dorosłych, a później – do rówieśników z przedszkola, szkoły oraz z podwórka. Zaczyna się wtedy porównywanie, kto jest silniejszy, sprawniejszy, wyższy, chudszy, kto ma więcej zabawek czy lepszy smartfon. Kompleksy nasilają się w okresie dojrzewania, kiedy to często pojawiają się problemy z cerą, dostrzegane zostają pierwsze mankamenty sylwetki, czy nieśmiałość utrudniająca nawiązywanie relacji. Duże znaczenie ma również ocena przez rówieśników. Szczególnie dotkliwe są komentarze „popularnych” nastolatków, którzy często podśmiewają się z mniej zamożnych kolegów i koleżanek, z ich nadwagi czy pojawiających się wyprysków.

Sposoby radzenia sobie z kompleksami

Kompleksy mogą się wtedy utrwalić i towarzyszyć przez wiele lat. Wpływają one mocno na zachowanie. Wiele osób wycofuje się przez nie z życia towarzyskiego, uczęszczania na ulubione zajęcia sportowe i rezygnuje z ważnych wydarzeń, takich jak bal maturalny, czy wyprawianie 18-stych urodzin. Przekłada się to także na kłopoty z podejmowaniem decyzji o wyborze szkoły średniej i studiów. Kompleksy mogą towarzyszyć również w dorosłym życiu. Dochodzą wtedy problemy ze znalezieniem drugiej połówki czy dobrze płatnej, satysfakcjonującej pracy. Często dochodzi do porównywania swojego życia do osiągnięć znajomych, na przykład poprzez obserwowanie zdjęć i wydarzeń publikowanych przez nich na portalach społecznościowych.

Sposoby radzenia sobie z kompleksami

Najlepszym sposobem radzenia sobie z kompleksami jest zaakceptowanie niechcianej cechy i nabranie dystansu do własnej osoby. Warto skupić się na swoich mocnych stronach – w znalezieniu ich mogą pomóc Ci bliscy przyjaciele i rodzina. Przestań się także porównywać z innymi. Takie zachowanie jedynie utrudnia Ci realizowanie zamierzonych celów i obniża samopoczucie. Staraj się również nie zwracać uwagi na nieprzyjazne komentarze innych i popracuj nad swoją asertywnością.

Nad niektórymi niechcianymi cechami warto popracować. Jeżeli przeszkadza Ci nadwaga, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług dietetyka oraz zapisania się na zajęcia sportowe – takie działanie nie tylko pomoże Ci pozbyć się kompleksów, ale i poprawić zdrowie. Dodatkowo aktywność fizyczna podnosi pewność siebie. Czasami niezbędna będzie psychoterapia, przeprowadzona przez specjalistów, którzy pomogą Ci zmierzyć się z niechcianymi cechami oraz podnieść swoją samoocenę.

Kompleksy potrafią skutecznie zaburzać funkcjonowanie w społeczeństwie, a nawet uniemożliwić realizowanie swoich pasji i celów. Pamiętaj, że każda osoba jest wyjątkowa na swój własny sposób. Warto skupić się na swoich mocnych stronach i nie przejmować się komentarzami innych (którzy na pewno też mają własne kompleksy). Takie podejście ułatwi Ci nawiązywanie znajomości i osiąganie sukcesów w życiu zawodowym.