Lifestyle, Poradniki

Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać?

Chodzenie na basen to świetny sposób, by zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Pływanie angażuje praktycznie wszystkie mięśnie ciała, wzmacniając je, a także rozluźniając po intensywnych treningach na siłowni czy sali fitness. Aktywność w wodzie często zalecana jest w okresie rehabilitacji. Sprawdź, jakie korzyści idą w parze z chodzeniem na basen.

Aktywność dla każdego

Największą zaletą pływania jest fakt, że aktywność nie obciąża kręgosłupa i stawów. Dlatego właśnie doskonale sprawdzi się dla osób z otyłością oraz po urazach czy kontuzjach. Polecane jest również osobom, które narzekają na częste bóle pleców oraz z wadami postawy. Aktywność w wodzie pozytywnie działa na układ oddechowy, ponieważ przyczynia się do zwiększania pojemności płuc. Pobudza także krążenie, dlatego zalecana jest osobom po zawałach serca. Wyjście na basen warto włączyć również w plan treningowy, przy uprawianiu innych dyscyplin. Aktywny wypoczynek przyśpiesza regeneracje zmęczonych mięśni oraz poprawia elastyczność stawów. Pływania można nauczyć się w każdym wieku, najłatwiej przychodzi to jednak dzieciom. Warto skorzystać z usług wykwalifikowanego instruktora, który pokaże jak technicznie wykonywać każdy ruch w wodzie. Na basen możesz chodzić, nawet jeśli nie umiesz pływać – postaw wtedy na zajęcia z aqua aerobiku, które doskonale kształtują sylwetkę. Dzięki wykorzystaniu pasa wypornościowego będziesz cały czas utrzymywać się na powierzchni wody.

Dlaczego warto pływać?

Korzyści, płynące z pływania

Ćwiczenia w wodzie doskonale wzmacniają mięśnie grzbietu, a przez to przyczyniają się do korekcji wad postawy. Poprawiają ruchomość i elastyczność stawów bez ich obciążania. Pływanie to świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, co pomaga zgubić zbędne kilogramy.  Dodatkowo poprawia humor, relaksuje i koi, a to dzięki wydzielaniu endorfin i regularnemu oddychaniu. Aktywność zmniejsza również ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy. Wystarczy 30 minut raz lub dwa razy w tygodniu, by poczuć korzyści płynące z chodzenia na basen.

Pływanie poszczególnymi stylami to również świetny sposób na wymodelowanie sylwetki. Grzbietowy angażuje do pracy mięśnie nóg oraz rąk. Należy także spinać brzuch oraz pośladki, by utrzymać się na wodzie. Żabka, czyli styl klasyczny, pomaga rozbudować klatkę piersiową oraz zyskać smukłe uda, łydki i ramiona. Kraul świetnie sprawdzi się przy pracy nad kondycją. Dodatkowo wzmacnia nogi i pośladki oraz zwiększa mobilność w stawie barkowym. Najtrudniejszym stylem pływackim jest motylek, który wymaga koordynacji ruchowej oraz siły.

Aktywność w wodzie to świetna alternatywa dla ćwiczeń na salach fitness czy siłowniach, które nie dla wszystkich są wskazane. Pływać może każdy, niezależnie od wieku czy masy ciała. Powstaje coraz więcej miejskich basenów, dzięki czemu coraz więcej osób może korzystać z zorganizowanych zajęć lub samemu organizować sobie treningi. Już dziś wybierz się na pływalnie!