Poradniki

Wszystko o promieniowaniu UV!

Wszystko o promieniowaniu UV!

Lato to idealny czas na wylegiwanie się na słońcu i korzystanie ze sprzyjającej odpoczynkowi aury. Wiele osób z niecierpliwością czeka na moment, kiedy będą mogli położyć się na leżaku i poopalać się. To w końcu najlepszy sposób, by poprawić koloryt skóry. Promieniowanie UV wpływa także na dobry nastrój. Niestety wystawianie się na słońce ma więcej wad niż zalet. Sprawdź, jak chronić się przed negatywnymi skutkami opalania.

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie słoneczne można podzielić na dwa typy: UVA oraz UVB. Pierwsze potrafi przenikać przez szkło, chmury i wnikać w głębokie warstwy naskórka. Docierają aż do komórek skóry właściwej, przez co powodują fotostarzenie oraz zmiany nowotworowe skóry. Promieniowania UVA ma stałe natężenie, niezależnie od pory roku oraz stopnia zachmurzenia i stanowi 95% promieniowania UV docierającego na ziemie. Pozostałe 5% to promieniowanie UVB, które najsilniej oddziałuje latem, w godzinach największego nasłonecznienia. To właśnie ono powoduje opalanie skóry, a także poparzenia, ból po opalaniu oraz zmiany nowotworowe. W przeciwieństwie do UVA UVB jest zatrzymywane przez chmury oraz szyby. Wnika jednak w naskórek. Z jednym i drugim promieniowaniem można się spotkać także w solarium.

Pozytywny wpływ promieniowania UV

Korzystanie (z głową!) z kąpieli słonecznych to świetny sposób na poprawę nastroju. Pomaga nawet walczyć ze stanami depresyjnymi. Promieniowanie UV bierze udział w procesie syntezy witaminy D3, która wzmacnia odporność organizmu, usprawnia funkcjonowanie mięśni oraz sprawia, że kości i zęby są zdrowe. Opalanie pozwala także chwilowo załagodzić uciążliwe choroby skórne, takie jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Rodzaje promieniowania UV

Negatywny wpływ promieniowania UV

Zbyt długa ekspozycja na słońce, bez odpowiedniej ochrony przynosi więcej szkód niż pożytku. Promieniowanie odpowiada za fotostarzenie skóry, a więc przyspiesza powstawanie zmarszczek, bruzd oraz utratę elastyczności i jędrności, przez co owal twarzy opada, a skóra wiotczeje. Wszystko to spowodowane jest tworzeniem się wolnych rodników, przez które zanikają fibroblasty, a proces produkcji kolagenu zwalnia. Nadmierne opalanie może również doprowadzić do oparzeń słonecznych, którym towarzyszy zaczerwienienie skóry, pieczenie oraz silny ból. Niekiedy może doprowadzić do wymiotów, dreszczy, a nawet gorączki. Promieniowanie słoneczne może również doprowadzić do powstawania pieprzyków, przebarwień czy rogowacenia skóry. Najpoważniejsze i najbardziej niebezpieczne są zmiany, które mogą przekształcić się w nowotwory skóry, na przykład w czerniaka.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nadmierną ekspozycją na słońce, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy używać kremów z filtrem. Najlepszym wyborem będą te z wysokim faktorem, minimum 30 SPF. Smaruj się co dwie godziny oraz po każdej kąpieli w jeziorze czy morzu. Warto także na początku unikać wielogodzinnego opalania. Zacznij od krótkiej ekspozycji przy użyciu wysokiego filtra i stopniowo wydłużaj czas przebywania na słońcu. Wtedy zyskasz ładną opalenizną, bez ryzyka pojawienia się zmian skórnych.