Poradniki

Jak wspomóc zdrowie seniora?

Jak wspomóc zdrowie seniora?

Aktywność fizyczna dopasowana do możliwości i potrzeb seniora pomaga utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Wspólne spacery lub inne formy ruchu pomagają dotlenić organizm i wspierają układ oddechowy, krwionośny oraz kostno-stawowy. Nie bez znaczenia jest również zdrowe odżywianie i regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, unikanie używek oraz przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami specjalisty. Sprawdź, jak jeszcze możesz wesprzeć zdrowie seniora.

Zdrowe powietrze

Oczyszczacze powietrza działają w taki sposób, że  usuwają szkodliwe substancje z powietrza, takie jak pyłki, kurz, roztocza, smog, dym tytoniowy, brzydkie zapachy i bakterie. Są one szczególnie przydatne dla osób z alergią lub astmą, a także wśród seniorów, którzy zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami układu oddechowego. Dodatkowo oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w specjalne funkcje, takie jak nawilżanie, jonizacja lub ogrzewanie, które poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Możliwość spersonalizowania ustawień z pewnością pozwoli na dopasowanie poszczególnych parametrów do miejsca, w którym przebywa senior. Po przepuszczeniu powietrza przez specjalny filtr, usunięte zostają szkodliwe substancje, dzięki czemu środowisko pozostaje wolne od nieprzyjemnych zapachów, wirusów czy bakterii. Warto więc zainwestować w tego rodzaju sprzęt. Czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń gwarantuje swoim podopiecznym na przykład Rezydencja Senioralna „Słowik” https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html, gdzie regularne ozonowanie i dokładne sprzątanie sprawiają, że podopieczni mogą przebywać w czystym środowisku.

Popraw bezpieczeństwo

Upewnij się, że senior ma dostęp do wszystkich niezbędnych leków i środków medycznych oraz że jego mieszkanie jest bezpieczne i przystosowane do jego potrzeb. Warto zapytać, jak można poprawić komfort codziennego funkcjonowania w domu czy mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem jest wideodomofon, na którego ekranie dokładnie widać, kto dzwoni do drzwi. Kolejnym ważnym elementem jest czujnik dymu i czadu, szczególnie jeżeli w domu jest zamontowany piec lub centralne ogrzewanie. Warto pomyśleć również o drzwiach antywłamaniowych i dobrej jakości roletach. W ten sposób można zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i zmniejszyć ryzyko przedostania się do wnętrza nieproszonych gości. Spędzanie czasu z seniorami może poprawić ich humor i pomóc im poczuć się mniej samotnymi. Możesz zaproponować wspólne rozmowy, czytanie książek lub oglądanie filmów. Warto również stawiać na działania, które aktywizują mózg – różnego rodzaju gry logiczne, jak na przykład szachy. Dobrym pomysłem jest również wspólne wykonywanie codziennych obowiązków, czy rozwijanie pasji. Dzięki temu można wspierać zdrowie psychiczne i sprawić, że senior poczuje się potrzebny.