Poradniki

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Zawał serca pojawia się w momencie, gdy wskutek niewydolności wieńcowej krew nie może dotrzeć do mięśnia sercowego, a tym samym dostarczyć właściwą ilość tlenu. Przyczyną takiego zdarzenia może być miażdżyca tętnic wieńcowych lub zablokowanie tętnic ciałem obcym, tłuszczem lub powietrzem. Zawał serca jest najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Wiele osób można jednak uratować poprzez udzielenie właściwej pierwszej pomocy!

Objawy zawału serca

Najczęściej pojawiającym się objawem zawału serca jest silny, piekący i dławiący ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego ramienia, szyi, a czasami nawet do brzucha. Przy ataku mogą wystąpić także duszności, poty oraz bladość skóry. Poszkodowany, jeśli jest przytomny, może wspomnieć również o nudnościach i uczuciu kołatania serca. Mogą pojawić się także krótkotrwałe omdlenia lub utrata przytomności.

Zawał serca u kobiet zdarza się znacznie rzadziej niż u mężczyzn. Trudniej go jednak rozpoznać, przez co szanse przeżycia spadają. Charakterystycznymi objawami ataku mogą być bóle zamostkowe, trudności z oddychaniem, nagła potliwości, nudności lub wymioty, omdlenia, bezwładność rąk lub ucisk w tak zwanym dołku.

Jak pomóc osobie z objawami zawału serca?

Postępowanie przy podejrzeniu zawały serca zależy od faktu, czy poszkodowany jest przytomny, czy nie. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim spróbować uspokoić chorego i posadzić go lub ułożyć w pozycji półsiedzącej. Następnie poluzuj ciasną odzież – zdejmij krawat i rozepnij zapięcia pod szyją. Niezbędne będzie zapewnienie dostępu do świeżego powietrza. Jeśli jest taka możliwość, pootwieraj okna. W tym czasie zadzwoń na numer 999 lub 112 i wezwij pogotowie ratunkowe.

W przypadku osoby, która straciła przytomność, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy u poszkodowanego jest obecny oddech i tętno. W tym celu połóż chorego na plecach i odchyl głowę delikatnie do tyłu, by udrożnić drogi oddechowe. Pochyl się tak, byś miał policzek nad ustami pacjenta. Wzrokiem obserwuj ruch klatki piersiowej. Tętno natomiast sprawdź, przykładając palec wskazujący i środkowy do szyi oraz nadgarstka. Jeśli parametry będą w normie, połóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i zadzwonić po pogotowie. Do przyjazdu karetki monitoruj funkcje życiowe pacjenta. Jeżeli chory nie oddycha, należy jak najszybciej wykonać telefon po zespół ratunkowy i przystąpić do resuscytacji. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie dwa wdechy ratunkowe. Kontynuuj do czasu przyjazdu karetki.

Odpowiednio szybko udzielona pierwsza pomoc daje spore szanse na przeżycie nie tylko w przypadku zawału serca. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo wykonywać uciski klatki piersiowej (często jest to efekt silnego stresu), warto powiedzieć to w trakcie dzwonienia po karetkę. Dyspozytor zostanie wtedy na linii i będzie instruował Cię co zrobić. Nie bój się udzielać pierwszej pomocy – możesz tym uratować komuś życie!