Poradniki, Zdrowie

Jak uniknąć udaru słonecznego?

Jak uniknąć udaru słonecznego?

Lato to idealny czas na odpoczynek. Słoneczne dni zachęcają do odpoczynku na świeżym powietrzu, wyjazdu nad morze czy jezioro w okolicy, a także do opalania. Niestety przy bardzo wysokich temperaturach wiele osób lekceważy zasady ekspozycji na promienie słoneczne, co może doprowadzić do odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dodatkowo brak nakrycia głowy zwiększa ryzyko udaru słonecznego, co dotyczy każdego, a szczególnie osoby starsze i małe dzieci. Dowiedz się, czym objawia się udar cieplny i jak go uniknąć?

Udar słoneczny- kiedy ryzyko jest największe?

Gorące, upalne dni niekorzystnie wpływają na organizm człowieka. Kiedy termometr wskazuje ponad 30 stopni Celsjusza, warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Tym bardziej bez nakrycia głowy! Udar słoneczny to stan przegrzania organizmu, a także mózgu i opon mózgowych. Zbyt długie przebywanie w nasłonecznionym miejscu zaburza zdolności wydalania nadmiaru ciepła. Do takiej przypadłości może doprowadzić wielogodzinne opalanie się na plaży, uprawianie sportu, a także praca fizyczna, jeśli nie zadbasz o nakrycie głowy, odpoczynek w cieniu oraz prawidłowe nawadnianie. Bardzo niebezpieczne jest również przebywanie w upalne dni w zamkniętym samochodzie bez włączonej klimatyzacji.

Ryzyko udaru słonecznego jest największe w przypadku dzieci oraz seniorzy. Na przegrzanie organizmu narażone są także osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, Parkinsonem, a także z nadczynnością lub z niedoczynnością tarczycy. Ryzyko dotyczy także pracowników budowlanych, rolników czy robotników drogowych, którzy pracują fizycznie na otwartej przestrzeni.  Nadmiernej ekspozycji na słońce powinny unikać także osoby nadużywające alkoholu.

Jak ograniczyć ryzyko udaru cieplnego?

Latem warto regularnie sprawdzać prognozę pogody i planować aktywności na dany dzień pod panujące warunki atmosferyczne. Gdy temperatura przekracza ponad 30 stopni, należy do minimum ograniczyć przebywanie na dworze, szczególnie w godzinach najwyższego promieniowania słonecznego (12:00 – 15:00). Utrzymuj stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Dobrą inwestycją będzie wiatrak lub klimatyzator. Jeśli jednak wyjście jest konieczne, zadbaj o odpowiedni strój. Najlepszym wyborem będą jasne, przewiewne ubrania. Nie zapomnij o nakryciu głowy, na przykład kapeluszu, chustki czy czapki z daszkiem, a także o okularach przeciwsłonecznych. Zastosuj także kremy z filtrem UVA i UVB o minimalnym faktorze 30 SPF.

Bardzo ważne jest, by w upalne dni zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pijąc minimum trzy litry, wody ograniczysz ryzyko ewentualnego przegrzania. Warto postawić napoje wzbogacone o niezbędne witaminy i minerały. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna z cytryną albo elektrolity. Unikaj jednak alkoholu, który sprzyja odwodnieniu. W gorące dni warto również ograniczyć aktywność fizyczną – sport to zdrowie, jednak przy upałach wysiłek może być bardzo szkodliwy dla organizmu.

Objawy udaru cieplnego

Stosując się do powyższych wskazówek, ograniczysz ryzyko wystąpienie udaru słonecznego u siebie i swoich bliskich. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak powinno się postępować w upalne dni. Najczęstszymi sygnałami zwiastującymi udar słoneczny są ból oraz zawroty głowy. Szybka reakcja pozwoli uniknąć poważniejszym konsekwencji. Osobę skarżącą się na takie dolegliwości, należy jak najszybciej przeprowadzić lub przenieść w zacienione, chłodne oraz przewiewne miejsce. Dobrym rozwiązaniem będzie zdjęcie nadmiaru ubrań lub rozpięcie koszuli. Na czoło, głowę, kark, szyje oraz klatkę piersiową zastosuj zimne obkłady. Jeśli osoba jest przytomna, podaj jej chłodny napój, instruując by piła małymi, wolnymi łykami. W momencie, gdy poszkodowany ma zaburzenia świadomości, należy ten krok pominąć, ponieważ może dojść do zachłyśnięcia.

W zaawansowanym stadium udaru słonecznego temperatura ciała może przekroczyć 39 stopni Celsjusza. Przegrzanie może doprowadzić do tachykardii, czyli zbyt szybkiego bicia serca. Częstymi objawami przegrzania są dreszcze i osłabienie, a także nudności i wymioty. Skóra twarzy i górnej połowy ciała może być zaczerwieniona, a nawet mogą pojawić się oparzenia słoneczne. Czasami zauważalna jest bladość. U osoby dotkniętej udarem słonecznym często występują zaburzenia świadomości i mowy. Poszkodowany może skarżyć się na mroczki przed oczami, a nawet stracić przytomność. Przy wystąpieniu takich objawów konieczne będzie jak najszybsze wezwanie pogotowia.