Poradniki

Jak się pozbyć gołębi?

Jak się pozbyć gołębi?

Gołębie szczególnie w miastach są prawdziwe koszmarek dla mieszkańców. Swoimi odchodami brudzą parapety elewacje balkony i rynny. Przenoszą mnóstwo chorób i wirusów. Dodatkowo są pod ochroną, dlatego do momentu opuszczenia gniazda przez młode nie można go usunąć. Podpowiadamy, jak skutecznie odstraszyć gołębie i zapobiegać ich ponownemu zasiedleniu.

Dlaczego warto walczyć z gołębiami?

Głównym powodem, dla którego warto walczyć z gołębiami jest, zachowanie własnego zdrowia. Ptaki  przenoszą wiele chorób zakaźnych. Należą do nich różnego rodzaju infekcje pasożytnicze, wirusowe grzybicze i bakteryjne. Badania wykazały, że przenoszą więcej bakterii i wirusów niż szczury. Ich zarazki mogą powodować choroby żołądka, jelit, salmonellę, a nawet chlamydię.  Wystarczy nawet krótki kontakt z odchodami. Znajdują się w nich duże ilości larw, pcheł, molików i innych robaków. Ich zakażenie może spowodować nawet zapalenie opon mózgowych i choroby układu oddechowego oraz toksoplazmozę. Powietrze skażone gołębimi odchodami, które wdycha człowiek, może wywołać u niego drożdżycę europejską (kryptokokozę), która objawia się bólami, głowy, zaburzeniami widzenia oraz pogorszeniem stanu psychicznego. Gołębie są również nosicielami roztoczy, które wywołują silne reakcje alergiczne. Odchody gołębi powodują również powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Warto więc odpowiednio wcześnie zareagować i pozbyć się tych ptaków z miejsc, w których przebywasz.

Metody odstraszania

Jedną z najczęściej wybieranych metod jest zamontowanie specjalnych lub siatki, która uniemożliwi siadanie gołębią na parapecie czy balkonie. Można je zamontować również na wszelkich wystających elementach elewacji na przykład jednostkach klimatyzacji. Do wyboru są plastikowe lub metalowe modele. Te drugie mogą poranić ptaki, co warto pamiętać, jest karalne i niezgodne z prawem. Dlatego lepiej wybrać plastikową wersję. Koszt jest niewielki, ta sama metoda humanitarna. Na balkon lepiej wybrać siatkę. Należy ją zamontować szczelnie tak, by żadne ptaki nie przedostały się do środka. Do wyboru mamy polipropylenowe lub nylonowe żyłki, a także wersje wzmocnione drutem. Jedynym minusem może być fakt, że zaburza estetykę balkonu. Niektórzy Decydują się również na zamontowanie sztucznych kruków. Jest to metoda, która niestety nie zawsze działa, dlatego warto zadbać, by atrapa ptaka się ruszała. Możesz zawiesić go przezroczystej żyłce. Innym rozwiązaniem jest powieszenie elementów, które będą dobrze odbijać światło lub wydawać dźwięki. W ogródkach świetnie sprawdzą się obcięte plastikowe butelki zawieszone na drewnianych palikach. Pod wpływem ruchu powietrza zaczynają się ruszać i wydają dźwięk, który odstrasza ptaki.

Środki chemiczne

Na rynku możesz znaleźć wiele chemicznych odstraszaczy gołębi. Dostępne są pod różnymi postaciami – w formie proszku spray, areozolu i granulek. Niestety sprawdzają się one na krótką metę. Należy pamiętać, by po deszczu ponownie popsikać miejsce, które upodobały sobie ptaki. Na balkonie możesz również umieścić kulki naftaliny, ich zapach skutecznie odstraszy gołębie. Dobrym rozwiązaniem również odświeżaczy powietrza, które same emitują zapach w określonych jednostkach czasu. Możesz również sięgnąć po olejki eteryczne, rozcieńczyć je w wodzie i rozpylić w miejscach. Jeżeli jesteś posiadaczem domowego zwierzaka, który lubi wychodzić na balkon zadbaj, by wszystkie stosowane środki były dla niego bezpieczne.

Co zrobić z gołębiem gniazdem?

Najlepiej zapobiegać powstawaniu gołębiego gniazda. W tym celu warto dokładnie obserwować przestrzeń. Jeżeli ptaki zaczną znosić gałęzie, należy zacząć działać. Dokładnie usuwaj wszystkie naniesione pióra, patyki, trawy i innego rodzaju elementy, z których może powstać gniazdo. Miejsca, które odwiedzają ptaki spryskaj odstraszaczami lub zastosuj którąś z wymienionych wcześniej metod. Jeżeli pod twoją nieobecność ptaki zdarza się zagnieździć, ale jeszcze nie będzie tam jaj to możesz je rozebrać. Miejsce dokładnie umyj – w przypadku balkonu czy tarasu do usunięcia gołębich odchodów sprawdzą się preparaty bakterio- i wirusobójcze, na przykład te na bazie chloru. Jeżeli w gnieździe pojawią się już pisklaki to sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdyż od momentu wyklucia się piskląt gniazda jest chronione prawem. Wówczas pozostaje jedynie czekać, aż osobniki dojrzeją i opuszczą gniazdo. Trwa to zwykle od 5 do 6 tygodni. Później z pewnością będzie na ciebie czekało solidne sprzątanie. Miejsce warto od razu zabezpieczyć miejsce, gdyż gołębie lubią wracać tam, gdzie udało im się odchować młode.

Walka z gołębiami może być uciążliwa i czasochłonna. Można ją jednak wygrać. Warto regularnie kontrolować taras balkon i wszelkie elementy elewacji. Regularnie czyść posadzkę i nie dopuść do założenia gniazda. Wówczas możesz być pewien życie uciążliwi lokatorzy nie zalęgną się w miejscu, w którym lubisz spędzać wolny czas.