Poradniki

Jak się pozbyć pająków z domu

Jak się pozbyć pająków z domu

Jedno z przysłów mówi, że mieszkanie, w którym są pająki to szczęśliwe miejsce. Wiele osób się z nim nie utożsamia. Te zwierzęta wywołują w ludziach wstręt, a w niektórych przypadkach nawet paniczny strach. Walka z tymi nieproszonymi gośćmi może być trudna, ale istnieje sporo metod, które pomogą się ich pozbyć z domowego zacisza. Jeżeli borykasz się z pajęczym problemem to świetnie trafiłeś! Podpowiadamy, jak skutecznie ograniczyć ich przebywanie w Twoim mieszkaniu.

Skąd się biorą pająki w domu?

Jaja pająków mogą przedostawać się do naszego domu na kilka sposobów. Najczęściej dzieje się to w trakcie wietrzenia pomieszczeń. Jajeczka mogły również przedostać się na materiałach budowlanych, meblach, czy innych przedmiotach. W okresie letnim osobniki stają się bardziej aktywne, dlatego można je częściej zaobserwować. Domowe gatunki najczęściej budują swoje sieci w ciemnych kątach, rogach pomieszczeń tuż przy suficie, czy miejscach, do których światło nie dociera. Z reguły są dość płochliwe i uciekają przed człowiekiem. Pająki przyciągają również insekty, które bytują zepsutym jedzeniu. Co zrobić, by pozbyć się tych niechcianych gości?

Zadbaj o czystość

Pierwszym krokiem do pozbycia się pająków jest dokładne wysprzątanie wszystkich zakamarków. Zwróć uwagę na miejsca przy oknach czy szczelinach pod drzwiami. Usuń kurz, brud, wszelkiego rodzaju okruszki czy pasujące produkty spożywcze. To właśnie one stanowią pożywienie dla pająków. Wszelkie zabrudzenia usuwaj na bieżąco. Raz w tygodniu odkurzaczem wyczyść rogi ścian w poszczególnych pomieszczeniach – to właśnie najczęściej tam pojawiają się pajęczyny. Ważne jest, by nie przetrzymywać różnego rodzaju drobiazgów w kartonach. Tam również bardzo chętnie swoje sieci budują pająki.

Zabezpiecz okna

Pająki do mieszkań najczęściej trafiają przez otwarte okno, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć. Świetnie sprawdzi się moskitiera, która uniemożliwi przedostanie się insektów do wnętrza. Ograniczy również możliwość przedostania się much czy komarów do pokoju. Zimą warto sprawdzić, czy uszczelki dobrze izolują okna od świata zewnętrznego. Jeżeli zdarzają się jakieś ubytki to warto wymienić je na nowe. Dobrym rozwiązaniem jest również postawienie na parapecie roślin, których zapach odrzuca pająki. Tutaj świetnie sprawdzi się mięta oraz lawenda. Dodatkowo stanowią ładną dekorację i pięknie pachną.

Naturalne sposoby

Jeżeli nie chcesz hodować tych roślin, możesz zastąpić je olejkami eterycznymi. Wystarczy wymieszać z wodą kilka kropli olejku mięty pieprzowej, lawendy lub drzewa herbacianego i taką miksturą spryskać miejsca narażone na obecność pająków. Innym rozwiązaniem jest tworzenie mieszanki soku z cytryny lub roztworu wody z octem. Warto jednak pamiętać, że ten ostatni może być uciążliwy ze względu na charakterystyczny zapach. Tej substancjami możesz psikać drzwi i progi, a także framugi okien. Innym rozwiązaniem, szczególnie dostępnym jesienią, jest rozłożenie w miejscach narażonych na bytowanie pająków żołędzi i kasztanów. Ich zapach również drażni te insekty.

Preparaty, które pomogą skuteczniej

Naturalne metody czasami mogą zawieść. Wówczas niezbędne będzie zastosowanie chemicznych preparatów. W sklepach znajdziesz dedykowane koncentraty do zwalczania pająków, które można wygodnie rozprowadzić z wodą. Wykazują działanie owadobójcze, dzięki czemu uśmiercają niepożądanych gości. Na rynku można znaleźć również elektryczne odstraszacze. Podłącza się je do kontaktu, a te emitują ultradźwięki, słyszalna jedynie dla owadów. By urządzenia działały, muszą być stale podłączone do prądu. Większość z nich zawiera wymienne komponenty, które po zużyciu można dokupić i ponownie w pełni korzystać ze sprzętu.

Jeżeli borykasz się z problemem cyklicznego zagnieżdżania się pająków w twoim domu to warto podjąć zdecydowane działania. Regularnie usuwać pajęczyny i stosy metody, które skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Jednym ze sposobów na ich zwalczanie jest również obecność domowych zwierzaków, a w szczególności kotów. Pamiętaj, by regularnie dbać o czystość w domu, a z pewnością występowanie kłopotliwych lokatorów nie będzie problemem. Powodzenia!