Lifestyle, Poradniki

Fitness – jakie zajęcia wybrać?

Fitness – jakie zajęcia wybrać?

Kluby fitness bardzo często oferują cały szereg zajęć do wyboru. ABT, Step, TBC, czy Stretching to treningi o różnej intensywności i skupiające się na innych celach. Wielu początkujących klientów często ma problem z wybraniem idealnej aktywności dla siebie, szczególnie gdy nazwy zajęć są pierwszymi literami angielskich słów. Warto więc zapoznać się z podstawowymi formami fitness oraz sprawdzić, która będzie najbardziej Tobie odpowiadała. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zajęć.

Forma fitness dla Ciebie – czym się kierować przy wyborze?

Zastanawiasz się, jakie zajęcia będą dla Ciebie najlepsze? Przede wszystkim takie, które sprawią Ci jak największą przyjemność i pomogą osiągnąć określone cele! Jeśli szukasz sposobu na rozładowanie swojej energii, a przy okazji chcesz spalić sporą ilość kalorii, doskonałym wyborem będą dynamiczne formy fitness. Z kolei spokojne zajęcia rozciągające i wzmacniające świetnie sprawdzą się dla osób, które chciałyby zniwelować bóle pleców i inne dolegliwości, związane często z siedzącym trybem życia.

Warto również wziąć  pod uwagę swoje możliwości fizyczne. Zbyt intensywny trening może skutecznie zniechęcić osobę, która jeszcze nigdy nie uprawiała żadnego sportu. Oczywiście, przy regularnym uczęszczaniu na zajęcia wydolność organizmu rośnie, co pozwala na podejmowanie coraz dynamiczniejszego wysiłku. Nie można również zapomnieć o prowadzącym. Wielu instruktorów cieszy się dużą frekwencją na zajęciach, ze względu na swój profesjonalizm i charyzmę. Poszczególni uczestnicy mogą mieć jednak odmienne odczucia co do jego zachowania i nie każdemu podejdzie dany sposób prowadzenia fitness. Najlepszym sposobem na znalezienie zajęć dla siebie jest często spróbowanie sił w różnych formach oraz pod okiem różnych instruktorów.

Zajęcia wzmacniające w klubach fitness

Jeżeli Twoim celem jest wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki, to doskonałym wyborem będą zajęcia wzmacniające. W ofercie klubu fitness na pewno znajdziesz takie propozycje jak ABT (abdominal, buttocks, thighs), które skupiają się na modelowaniu mięśni brzucha, ud i pośladów, a także TBC, poprawiające kondycję i wzmacniające całe ciało. Treningi prowadzone są przy rytmicznej muzyce, która narzuca odpowiednie, średnio intensywne tempo ćwiczeń. Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, a część główna realizowana jest z wykorzystaniem sprzętu (hantli, stepów, sztang, czy gum oporowych) lub ciężaru własnego ciała. Trening kończy się stretchingiem, który ma na celu rozluźnienie zmęczonych partii mięśniowych i zapobiega powstawaniu zakwasów. Zajęcia polecane są dla osób w każdym wieku. Pozwalają wzmocnić ciało oraz spalić tkankę tłuszczową.

Zajęcia choreograficzne

Choreograficzne formy fitness takie jak zumba, step czy latino aerobik cieszą się zainteresowaniem ze względu na swój taneczny charakter, który szczególnie podchodzi osobom, które zarówno chcą spalać kalorię, jak i dobrze się bawić. Zajęcia prowadzone są do dynamicznej muzyki. Instruktorzy uczą uczestników niezbyt skomplikowanej choreografii, którą Ci na bieżąco powtarzają. Taka forma fitness doskonale poprawia kondycje i sprzyja utracie masy ciała.

Zajęcia rozluźniające/ mentalne

Joga, Stretching, Pilates czy Zdrowy Kręgosłup to spokojne formy fitness, nastawione na odprężenie, a także na poprawę elastyczności mięśni. Na zajęciach wagę przykłada się do poprawy ruchomości stawów oraz wzmocnienie ciała, co ma pomóc w walce z dolegliwościami ruchowymi. Świetnie działają także na układ krążenia i odpornościowy. Dodatkowo pomagają również zredukować stres i pozbyć się złych emocji. To doskonały wybór dla osób w każdym wieku, szczególnie dla prowadzących siedzący tryb życia.

Inne formy fitness

W grafiku zajęć w klubie fitness możesz również spotkać się z takimi nazwami jak Tabata, Pumpy/Sztangi, czy Spinning. Pierwsza propozycja to bardzo intensywny trening interwałowy, nastawiony na spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawę kondycji. Zajęcia trwają zazwyczaj około 30 minut. Osiem ćwiczeń wykonuje się przez w 8 seriach przez 20 sekund w najwyższym możliwym tempie i przy zachowaniu odpowiedniej techniki. Po każdym ćwiczeniu jest 10 sekund przerwy. Po zrealizowaniu wszystkich ośmiu serii można odpocząć przez 1-2 minut. W czasie zajęć cały cykl powtarza się co najmniej 3 razy. Pumpy/sztangi to z kolei zajęcia wzmacniające z użyciem sztang lub hantli. Trening odbywa się przy muzyce, do której ułożona jest choreografia. Powtarza się ją przez następne trzy miesiące, a uczestnicy sami dobierają sobie ciężar, dopasowany do poszczególnych partii mięśniowych (po każdym utworze jest chwila na zmianę obciążania). Takie zajęcia są świetnym pomysłem dla osób, które chcę zbudować tkankę mięśniową oraz dobrze się przy tym bawić. Spinning natomiast to zajęcia fitness realizowane na rowerkach stacjonarnych. Uczestnicy mają okazję wziąć udział w symulacji jazdy po nierównym terenie. Treningi dzielą się na regeneracyjny, gdzie tempo jest spokojne, wytrzymałościowy, zakładający długą jazdę na stałym poziomie, siłowy, z wykorzystaniem oporu, który zwiększa siłę mięśni, interwałowy ze zmianami prędkości oraz wyścigowy, który przeznaczony jest dla zaawansowanych kolarzy. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Zajęcia trwają od 30 do nawet 90 minut.

Kluby fitness wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i starają się oferować bogaty grafik zajęć. Dzięki temu zarówno osoba, która dopiero zaczyna przygodę ze sportem, jak i regularnie trenująca, na pewno znajdzie coś dla siebie. Warto spróbować różnych form fitness, aby znaleźć tą idealną dla siebie.