Niepełnosprawność ruchowa u osób starszych często wiąże się z koniecznością poruszania się przy pomocy wózka inwalidzkiego, balkonika czy o kulach. Na co dzień senior może spotkać się z wieloma przeszkodami, które skutecznie utrudniają poruszanie się po pomieszczeniach czy ulicach. Podpowiadamy, jak ułatwić starszej osobie pokonywanie architektonicznych przeszkód.
Schody bez udogodnień dla niepełnosprawnych
Stare budownictwo obfituje w schody, przy których nie ma zamontowanej dedykowanej windy. Wówczas pojawia się problem, jak samodzielnie pokonać przeszkodę. Bezpieczne i wygodne przejście przez schody zapewnia odpowiedni wózek. To rodzaj sprzętu, który pozwala osobom na wózkach inwalidzkich na sprawniejsze pokonywanie schodów oraz łatwiejszy transport opiekunom. Na rynku można znaleźć wózek schodowy ręczny, wózek schodowy kroczący oraz gąsienicowy wózek do wnoszenia po schodach. Pierwszy z nich musi być obsługiwany przez dwie osoby. Dzięki swojej konstrukcji można łatwiej przetransportować seniora do budynku. Ze względu na małe rozmiary sprawdzi się w prywatnych domach. Wózek schodowy kroczący może być obsługiwany przez jedną osobę. Ze względu na wymiary sprzętu najczęściej korzystają z niego w ośrodkach zdrowia, miejscach rehabilitacji, szpitalach czy fundacjach. Elektroniczny wózek gąsienicowy został wyposażony w specjalne prowadnice, które pozwalają na bezwysiłkowe pokonanie schodów zarówno w górę, jak i w dół. Ważna jest odpowiednia asekuracja i prowadzenie wózka przez opiekuna lub sanitariusza. Nie zawsze jednak niepełnosprawną osobę lub rodzinę stać na zakup dedykowanego wózka. Wówczas można go wypożyczyć.
Jak ułatwić poruszanie się na wózku w domu?
Przeszkody techniczne w domach można w większości przypadków wyeliminować. Progi pomiędzy pokojami można usunąć, dzięki czemu łatwiej przejechać zarówno przy pomocy balkonika, jak i wózkiem inwalidzkim. Warto zwinąć również różnego rodzaju dywany, o które można zahaczyć w trakcie przemieszczania się. Kolejnym krokiem powinno być dostosowanie łazienki do potrzeb seniora. Zamontowanie odpowiedniej poręczy przy toalecie czy pod prysznicem zwiększy poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na sprawniejsze korzystanie. W większości bloków i mieszkań największy problem stanowią schody. Nie zawsze istnieje możliwość zainstalowania windy.
Odpowiednie udogodnienia dla niepełnosprawnych zapewnia Rezydencja Senioralna (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html). Przytulne pokoje, pozbawione progów czy innych przeszkód sprawiają, że seniorom łatwiej przemieszczać się nawet przy użyciu wózka inwalidzkiego. Na wyższe kondygnacje prowadzi winda, przystosowana również do osób niewidomych. Każdy pokój ma prywatną łazienkę z prysznicem oraz toaletą, przy której znajduje się praktyczna poręcz. Odpowiednio przystosowane miejsca sprawiają, że osoby z niepełnosprawnością mogą więcej czynności wykonać samodzielnie.
Osoby, które mają trudności w poruszaniu się, mogą również ubiegać się o likwidację przeszkód architektonicznych, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo otrzymali zgodę właściciela nieruchomości, w której mieszkają. Dofinansowanie inwestycji wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż piętnastokrotne, przeciętne wynagrodzenie.