Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki swojej ulubionej kawy. Nie ważne czy z ekspresu, mielona, rozpuszczalna czy przygotowana w często odwiedzanej kawiarni w drodze do pracy – pobudzający napój stawia na nogi i pozwala z energią podejść do codziennych wyzwań. Choć o kawie krąży wiele niekorzystnych mitów, ma ona bardzo dużo właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto ją pić.
Kawa a magnez
Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących kawy jest jej właściwość wypłukiwania magnezu. I owszem! Mała czarna ma właściwości moczopędne i przy nadmiarze kofeiny (ponad 400 mg) można zaobserwować wzmożoną utratę tego ważnego pierwiastka, ale w ilości jedynie 4 mg na dobę. Należy jednak zwrócić uwagę, że ziarna kawy zawierają magnezu. 200 mililitrów tego napoju, czyli jedna filiżanka, dostarcza do organizmu 7 mg minerału, a espresso aż 25 mg. Nie jest to może tak imponująca ilość, jaką dostarcza kasza gryczana, szpinak czy pestki dyni, jednak można uznać kawę za dodatkowe źródło magnezu. Dodatkowo pobudzający napój zawiera witaminy z grupy B: B2, B3 oraz B5.
Kawa a samopoczucie
Espresso, latte, cappuccino czy flat white to nie tylko sposób, by dodać sobie energii do działania. Kawa, oprócz właściwości pobudzających, pozwala także uspokoić skołatane nerwy i zniwelować stres. Wystarczy jedna filiżanka,by podnieść poziom serotoniny i dopaminy i tym samym wprawić się w pozytywny nastrój. Udowodniono nawet, że kawa ma właściwości antydepresyjne! Dodatkowo napój pozytywnie wpływa na poziom koncentracji oraz przyspiesza procesy myślowe. Dzięki temu zarówno wykonywanie obowiązków w pracy, czy nauka do egzaminów, idą sprawniej i efektywniej, co również poprawia samopoczucie, a także pewność siebie.
Kawa w walce z chorobami
Picie kawy zapobiega zachorowaniu na cukrzycę typu 2. Jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, związana jest z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. Duży wpływ na prawidłowy metabolizm glukozy i insuliny mają kofeina, magnez oraz kwas chlorogenowy, które można znaleźć w filiżance pobudzającego napoju. Kawa jest również źródłem cennych antyoksydantów, odpowiedzialnych za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych w organizmie Dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, takich jak na przykład rak piersi (poprzez zwiększanie stężenia globuliny i obniżaniu poziomu testosteronu) czy jelita grubego (stymulując perylistykę jelit). Picie kawy zapobiega także chorobom układu krążenia, między innymi udarom, czy nadciśnieniu tętniczym, a także rozwojowi Parkinsona czy Alzheimera.
Kawa a kondycja i sylwetka
Pobudzający napój doskonale wpływa na metabolizm. Wiele osób pije kawę lub bierze suplementy z kofeiną tuż przed treningiem, co pozwala im osiągać znacznie lepsze wyniki sportowe, a także spalić więcej kalorii. Dodatkowo regularna konsumpcja małej czarnej nasila proces rozkładu tkanki tłuszczowej, co zmniejsza jej zawartość. Dzięki temu kawa pomaga utrzymać prawidłową masę ciała oraz zgubić zbędne kilogramy. To również nieocenione wsparcie w walce z nadwagą oraz otyłością. Picie pobudzającego napoju polecane jest również po treningu, ponieważ pomaga zmniejszyć ból mięśni.
Tajemnica tkwi w ilości
Picie kawy jest zdrowe, o ile spożywasz odpowiednią jej ilość. Zaleca się pić nie więcej niż 200 – 400 mg kofeiny dziennie, czyli 2-4 filiżanek. Pobudzający napój jest najzdrowszy bez dodatków, takich jak cukier, mleko czy śmietanka, które podnoszą jego kaloryczność. Niekiedy są jednak sytuacje, gdy spożywanie kawy należy ograniczyć lub całkowicie z niej zrezygnować. Takim przypadkiem jest na przykład choroba refluksowa przełyku. Napój zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, przez co nasila objawy dolegliwości. Powoduje również większe wydzielanie kwasu solnego, co może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka. Kawa nie jest również zalecana osobom, cierpiącym na chroniczny stres, ze względu na stymulowanie wydzielania kortyzolu i adrenaliny.