Wiele osób z wytęsknieniem czeka na urlop i chwilę wypoczynku. Choroba niestety nie wybiera i może przydarzyć się nawet w czasie wyczekanych wakacji. Nie oznacza to jednak, że musisz spędzić je w łóżku. Aby nie stracić swoich wolnych dni, jak najszybciej udaj się do internisty. Dzięki wystawionemu zwolnieniu lekarskiemu Twój urlop zostanie przerwany. Sprawdź, w jakich sytuacjach przysługuje Ci prawo do wykorzystania wolnych dni w pracy w innym terminie.
Zwolnienie lekarskie w czasie urlopu
Będąc na urlopie nie możesz równocześnie przebywać na L4. Jeżeli zachorowałeś przed rozpoczęciem wakacji i otrzymałeś zwolnienie lekarskie, jak najszybciej poinformuj o tym swojego pracodawcę. W takiej sytuacji jest on zobowiązany do przeniesienia Twojego urlopu na inny termin. Co jednak zrobić, gdy choroba dopadnie już na wczasach? Nie spędzaj swoich wakacji, leżąc z gorączką w łóżku i zgłoś się do lekarza. W momencie, gdy otrzymasz L4, powiadom o sytuacji swojego pracodawcę. Twój urlop zostanie przerwany, a pozostałą część wolnych dni będziesz mógł wykorzystać w innym terminie, ale nie później niż do końca września następnego roku.
W jakich sytuacjach można przerwać urlop?
Przerwanie urlopu wypoczynkowego jest jednak możliwe tylko w określonych sytuacjach. Takie prawo przysługuje Ci w momencie choroby, która powoduje czasową niezdolność do pracy lub w czasie kwarantanny w związku z chorobą zakaźną. Możliwość wykorzystania wolnych dni w innym terminie jest możliwe w momencie odbywania przeszkolenia wojskowego, ćwiczeń wojskowych albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej w okresie do trzech miesięcy. Prawo przerwania urlopu przysługuje również kobietom, które po urodzeniu dziecka przechodzą na urlop macierzyński.
Warto wiedzieć, że nawet jeżeli wystawione przez lekarza zwolnienie kończy się przed zakończeniem planowanego urlopu, ten nie zostaje automatycznie wznowiony. Termin wykorzystania pozostałych wolnych dni musisz uzgodnić z pracodawcą. Pamiętaj także, że przebywając na L4 podczas Twoich wakacji przysługuje Ci wynagrodzenie chorobowe.
Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny
Będąc na urlopie bezpłatnym, Twoje składki na ubezpieczenie zdrowotne nie są opłacane przez pracodawcę. Nie przysługuje Ci więc wynagrodzenie chorobowe, zasiłek opiekuńczy ani macierzyński, a także świadczenie rehabilitacyjne. Zwieszenie stosunku pracy, oznacza również przerwę w ubezpieczeniu chorobowym. W momencie zachorowania możesz złożyć wniosek o cofnięcie urlopu bezpłatnego, ale Twój pracodawca nie jest zobowiązany do jego uznania. O zasiłek chorobowy możesz ubiegać się za okres po zakończeniu bezpłatnego urlopu.
Urlop to czas wypoczynku dla pracownika, a nie czas na chorobę. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy, warto udać się do specjalisty po zwolnienie lekarskie i nie tracić swoich wolnych dni tylko na leżenie w łóżku i zdrowienie. Przechodząc na L4 przysługuje Ci prawo wykorzystania reszty urlopu w innym terminie.