Czy marihuana i leki przeciwdepresyjne można ze sobą łączyć?

Jedną z cech marihuany jest to, że poprawia samopoczucie, sprawia że człowiek czuje się bardziej szczęśliwy i mniej zestresowany. Podobne zastosowanie mają popularne antydepresanty – pytanie brzmi czy można łączyć jedno z drugim?

Niejasne informacje

Pomimo wielu lat badań, do dzisiaj nie opublikowano żadnych dokładnych wyników odnośnie korelacji między zażywaniem konopi, a lekami przeciwdepresyjnymi. Zazwyczaj bogate w informacje źródła zawierają maksymalnie kilka sensownych wyników wyszukiwania. Próbie wyjaśnienia tej sytuacji podjął się Uniwersytet w Connecticut.

Co wiemy na ten temat?

Wedle wyjaśnień, niewielka ilość informacji może być spowodowana małą ilością efektów ubocznych takiego połączenia. Leki są obecnie dużo bardziej bezpieczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Istnieje także opcja, ze pacjenci, którzy doświadczyli efektów ubocznych mogą bać się mówić cokolwiek na ten temat. Stosowanie marihuany w wielu krajach jest nielegalne. Obecnie pacjentom jednocześnie korzystającym z leków antydepresyjnych i marihuany zaleca się zachować ostrożność.

Zachowanie czujności

Im większa ilość substancji zażywanych przez pacjenta, tym ciężej dobrać odpowiednie dawki leków. Pacjenci zmagający się z ciężką depresją powinni unikać dodatkowego stosowania marihuany, ze względu na to, że dużo łatwiej będzie im popaść nałóg. U niektórych pacjentów dodatkowe stosowanie marihuany sprawia, że sytuacja tylko się pogarsza. Stosując marihuanę należy korzystać z odmian bogatych w CBD. Duże ilości THC mogą działać negatywnie, a CBD działa zapobiegawczo przeciwko negatywnym skutkom wywoływanym przez THC. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy stosowanie będzie bezpieczne, gdyż brak jest konkretnych badań, a głosy ze środowiska medycznego dzielą się na za i przeciw. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej będzie nie ryzykować połączenia marihuany i leków na własną rękę.

Sytuacja prawna

W Polsce w pełni legalne jest kupowanie, sprzedaż i kolekcjonowanie nasion. Nie grozi za to żadna kara.

Tekst został napisany na podstawie https://www.taniesianie.pl/

Be the first to comment on "Czy marihuana i leki przeciwdepresyjne można ze sobą łączyć?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*